Attending groupsInvited groups |
2019Hamilton Indoor Invitational 2019 Results - Hamilton Indoor Invitational
Published by
Results: Leone Timing Licensed to Leone Timing and Results Services - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager
Hamilton College Continental Invitational
Bundy Field House - 1/18/2019
Results
Women 60 Meter Dash
===================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Catherine Berry SR Hamilton 8.07Q 3
2 Tekitha Posey SO Utica 8.21Q 2
3 Jayme Connolly SO Utica 8.30Q 1
4 McKela Kanu FR Hamilton 8.32q 3
5 Jaylynn Sheppard SO Delhi 8.35q 2
6 Diamond Jackson SO Hamilton 8.37q 1
7 Julianne Emerson SO Utica 8.38q 1
8 Hannah Durant FR Utica 8.45q 2
9 Mackenzie Maxam JR Oswego 8.48q 3
10 Diara Oliver FR Delhi 8.57 2
11 Victoria Dunn FR Hamilton 8.58 1
12 Natalie Horton SR Oswego 8.67 1
13 Ashley Magnifico JR Delhi 8.70 3
14 Wilhelgyne Rose SR Hamilton 8.75 1
15 Gianna Cognetti FR Utica 8.85 2
16 Cora Maxwell JR Utica 8.98 2
17 Kyandreia Jones SR Hamilton 9.05 2
18 Hannah Bosman FR Hartwick 9.22 3
Women 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Catherine Berry SR Hamilton 8.04
2 Tekitha Posey SO Utica 8.23
3 Jayme Connolly SO Utica 8.25
4 Jaylynn Sheppard SO Delhi 8.30
5 McKela Kanu FR Hamilton 8.33
6 Julianne Emerson SO Utica 8.37
7 Mackenzie Maxam JR Oswego 8.38
8 Diamond Jackson SO Hamilton 8.39
9 Hannah Durant FR Utica 8.47
Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Catherine Berry SR Hamilton 26.31 5
2 Carly Vreugde JR Oswego 26.99 5
3 Shaniece Gregory JR Oswego 27.50 5
4 Alexis Cole FR Utica 27.78 5
5 Jayme Connolly SO Utica 28.30 4
6 Erica Cornmire SO Delhi 28.86 4
7 Laura Meade FR Utica 28.89 1
8 Jaylynn Sheppard SO Delhi 29.09 4
9 Lexi Albano SR Utica 29.23 3
10 Mackenzie Maxam JR Oswego 29.25 5
11 Tylisha Gourdine JR Hartwick 29.30 1
12 Emma Liles SO Hamilton 29.36 3
13 Diara Oliver FR Delhi 29.51 3
14 Kayla Guerre FR Oswego 29.55 1
15 Devanee Baskerville FR Utica 29.59 2
16 Lynette Okoth JR Utica 29.62 2
17 Natalie Horton SR Oswego 29.89 4
18 Ashley Magnifico JR Delhi 30.20 4
19 Victoria Stopen FR Cobleskill 30.25 1
20 Emma Devaney FR Union (N.Y.) 30.37 2
21 Susan Hoskins JR Delhi 30.67 2
22 Ashanti Mirville SO Delhi 30.93 3
23 Hannah Bosman FR Hartwick 31.00 1
24 Allison Brody JR Hartwick 31.41 2
25 Molly Casey SR Union (N.Y.) 31.42 1
Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Bethia Nivens SR Le Moyne 1:00.59 2
2 Carly Vreugde JR Oswego 1:00.60 2
3 Shaniece Gregory JR Oswego 1:02.69 2
4 Jordan Sloan JR Le Moyne 1:02.82 2
5 Lexi Albano SR Utica 1:04.10 2
6 Laura Meade FR Utica 1:04.46 1
7 Caitlin McHugh JR Hamilton 1:05.10 1
8 Lynette Okoth JR Utica 1:07.42 2
9 Leigh Gelotte SR Hamilton 1:08.63 1
10 Allison Brody JR Hartwick 1:11.57 1
Women 500 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Katerina Salcedo FR Delhi 1:22.67 2
2 Bryanna Mazzella JR Utica 1:24.44 2
3 Alanna McGill SO Hamilton 1:24.78 2
4 Laura Levi FR Utica 1:24.93 2
5 Victoria Stopen FR Cobleskill 1:26.10 1
6 Breanna Featherson JR Utica 1:27.69 2
7 Arielle Moheimani SO Delhi 1:27.89 2
8 Devanee Baskerville FR Utica 1:29.99 1
9 Lucille Brinkman SO Hamilton 1:35.75 1
Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Mary Lundin SR Hamilton 2:21.07 2
2 Kaitlin Close SR Union (N.Y.) 2:27.28 2
3 Elizabeth Greene FR Hamilton 2:31.33 2
4 Rachel Meyer SR Oswego 2:31.76 2
5 Natasha Lane SO Hamilton 2:32.95 2
6 Elizabeth Darling SO Utica 2:39.35 2
7 Jamie Kasza JR Oswego 2:41.22 2
8 Brittany Charlonne SR Utica 2:43.32 1
9 Kathryn Labosky FR Hamilton 2:45.39 2
10 Maggie Reid SR Utica 2:46.35 1
11 Brianna Walker FR Le Moyne 2:51.07 1
12 Taylor King FR Hartwick 2:52.58 1
13 Anna Trancozo FR Union (N.Y.) 2:56.46 1
14 Alexis Stevenson JR Delhi 2:56.70 1
15 Jewel Pignetti SO Delhi 3:13.91 1
Women 1000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kaitlyn Phillips SR Utica 3:20.36
2 Amanda Ashman SO Union (N.Y.) 3:21.63
3 Margaret Merz SO Hamilton 3:24.31
4 Emily Dunetz SO Hamilton 3:26.25
5 Amanda Johnson SO Hamilton 3:36.95
6 Sara Michelsen FR Utica 3:38.48
7 Kristina Langston SR Cobleskill 3:39.84
8 Abigail Valachovic JR Union (N.Y.) 3:42.25
9 Diandra Oliver FR Delhi 4:03.76
Women 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Brittney Mack SR Le Moyne 5:17.57 2
2 Brigit Humphreys SO Hamilton 5:20.10 2
3 Kaitlyn Phillips SR Utica 5:35.20 2
4 Renee Lewis SR Utica 5:37.54 2
5 Caroline St. Antoine SO Le Moyne 5:39.56 2
6 Jillian Stagnita JR Le Moyne 5:40.80 1
7 Amanda Ashman SO Union (N.Y.) 5:43.30 1
8 Haleigh Pascual SO Le Moyne 5:46.97 1
9 Sarah Rappleye SO Oswego 5:56.16 2
10 Jenessa McCabe SR Utica 5:58.47 2
11 Mia Schiel FR Hamilton 6:01.06 2
12 Julia Eichenlaub FR Le Moyne 6:12.98 1
13 Abigail Valachovic JR Union (N.Y.) 6:14.31 1
14 Taylor King FR Hartwick 6:29.48 1
15 Alexis Stevenson JR Delhi 6:39.71 1
16 Marissa Welsh JR Oswego 6:43.01 2
17 Meghan Trubia FR Oswego 6:45.86 1
18 Michelle Gloska JR Oswego 6:48.44 1
19 Jewel Pignetti SO Delhi 7:09.23 1
Women 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Meghan O'Dwyer SR Oswego 11:20.96
2 Samantha Pellegrini FR Le Moyne 11:39.88
3 Katherine Cronin SO Hamilton 11:42.32
4 Samantha Miller SR Union (N.Y.) 11:54.82
5 Yajaira Ramos SO Oswego 11:55.76
6 Jessica Ostrowski SO Utica 12:26.25
7 Tristen Bowker JR Delhi 12:37.29
8 Emily Blake FR Oswego 12:39.13
9 Rebecca Cropsey FR Oswego 12:39.87
10 Anne Baskwill FR Hartwick 13:18.90
11 Sydney Rosensweig FR Union (N.Y.) 13:26.34
12 Lindsay Podlaski FR Union (N.Y.) 13:37.62
13 Samantha Sotland FR Union (N.Y.) 13:53.76
14 Abby Meltzer JR Hartwick 14:32.49
-- Mersadie Dibbell FR Delhi DNF
Women 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Eva Keohane SO Le Moyne 18:36.74
2 Grace Heller SR Hamilton 18:37.08
3 Anaidys Uribe SR Hamilton 20:14.76
4 Mya Walters JR Le Moyne 20:35.48
5 Haley Driscoll SO Hamilton 20:52.34
6 Miranda Harrigan FR Hamilton 21:18.07
7 Erin Schwartz JR Hamilton 21:43.08
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Hannah Durant FR Utica 9.91Q 2
2 Kyandreia Jones SR Hamilton 10.27Q 1
3 Michelle Rodriguez SR Utica 10.21q 2
4 Brittany Charlonne SR Utica 10.43q 2
5 Emma Liles SO Hamilton 10.60q 2
6 Shannon Gleason SO Utica 10.61q 1
7 Susan Hoskins JR Delhi 10.71q 1
8 Stephanie Feathers SO Utica 11.06q 1
9 Stephany Heiberger FR Union (N.Y.) 11.10q 1
10 Val Pirro SR Le Moyne 11.16 2
11 Mollie Engle SO Le Moyne 11.18 1
12 Aliyah McLean FR Delhi 11.24 1
13 Tylisha Gourdine JR Hartwick 11.30 2
14 Awnshae Smith FR Le Moyne 12.80 1
15 Katelyn DiViccaro SO Utica 12.97 2
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Hannah Durant FR Utica 9.89
2 Michelle Rodriguez SR Utica 10.24
3 Kyandreia Jones SR Hamilton 10.38
4 Brittany Charlonne SR Utica 10.45
5 Shannon Gleason SO Utica 10.47
6 Emma Liles SO Hamilton 10.53
7 Susan Hoskins JR Delhi 10.82
8 Stephany Heiberger FR Union (N.Y.) 11.31
9 Stephanie Feathers SO Utica 11.35
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Utica 1:50.76
1) Alexis Cole FR 2) Tekitha Posey SO
3) Julianne Emerson SO 4) Caroline Castriotta FR
2 Hamilton 1:52.13
1) Catherine Berry SR 2) Diamond Jackson SO
3) Victoria Dunn FR 4) Wilhelgyne Rose SR
3 Hamilton 'B' 1:56.41
1) McKela Kanu FR 2) Caitlin McHugh JR
3) Alanna McGill SO 4) Emily Steates SR
4 Delhi 1:57.90
1) Erica Cornmire SO 2) Ashley Magnifico JR
3) Katerina Salcedo FR 4) Jaylynn Sheppard SO
5 Union (N.Y.) 2:05.50
1) McKenna Palczak SR 2) Kaitlin Close SR
3) Emma Devaney FR 4) Molly Casey SR
6 Le Moyne 2:06.83
1) Awnshae Smith FR 2) Val Pirro SR
3) Brianna Walker FR 4) Mollie Engle SO
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Le Moyne 4:13.75
1) Bethia Nivens SR 2) Brittney Mack SR
3) Jordan Sloan JR 4) Haleigh Pascual SO
2 Hamilton 4:25.83
1) Elizabeth Greene FR 2) Mary Lundin SR
3) Brigit Humphreys SO 4) Mia Schiel FR
3 Utica 4:25.92
1) Elizabeth Darling SO 2) Laura Levi FR
3) Bryanna Mazzella JR 4) Sarina Cannavo JR
4 Le Moyne 'B' 4:40.53
1) Samantha Pellegrini FR 2) Eva Keohane SO
3) Caroline St. Antoine SO 4) Jillian Stagnita JR
5 Hamilton 'B' 4:40.85
1) Kristen Bitsberger FR 2) Margaret Merz SO
3) Kathryn Labosky FR 4) Natasha Lane SO
6 Union (N.Y.) 4:42.93
1) Anna Browne JR 2) Kaitlin Close SR
3) Anna Trancozo FR 4) Molly Casey SR
Women High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sarah Yensan JR Oswego 1.51m 4-11.50
1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 1.56
PPP PPP O XO XO XXX
2 Catarina Burke JR Oswego 1.51m 4-11.50
1.31 1.36 1.41 1.46 1.51 1.56
PPP PPP O XO XXO XXX
3 Aliyah McLean FR Delhi 1.41m 4-07.50
1.31 1.36 1.41 1.46
PPP O O XXX
4 Diamond Jackson SO Hamilton 1.41m 4-07.50
1.31 1.36 1.41 1.46
PPP O XO XXX
5 Mollie Engle SO Le Moyne 1.41m 4-07.50
1.31 1.36 1.41 1.46
O O XXO XXX
6 Holly Kalil JR Utica 1.36m 4-05.50
1.31 1.36 1.41
PPP O XXX
6 Susan Hoskins JR Delhi 1.36m 4-05.50
1.31 1.36 1.41
PPP O XXX
6 Leigh Gelotte SR Hamilton 1.36m 4-05.50
1.31 1.36 1.41
PPP O XXX
6 Shannon Gleason SO Utica 1.36m 4-05.50
1.31 1.36 1.41
PPP O XXX
10 Ashanti Mirville SO Delhi 1.36m 4-05.50
1.31 1.36
PPP XO
-- Kourtnee Allen JR Utica NH
1.31 1.36
PPP XXX
Women Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Andrea Shipton FR Hamilton 3.15m 10-04.00 Won Jump Off
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.15 3.20
P P P O O O O XXX
2 Megan Elia SR Utica 3.05m 10-00.00
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.15 3.20
P P P O O O X XXX
3 Meaghan Romaguera SO Utica 2.90m 9-06.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
P P P XXO O XXX
4 Caroline Castriotta FR Utica 2.75m 9-00.25
2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P O XO O XXX
5 Madison Nash SR Utica 2.60m 8-06.25
2.30 2.45 2.60 2.75
P P O XXX
6 Lucille Brinkman SO Hamilton 2.60m 8-06.25
2.30 2.45 2.60 2.75
P O XXO XXX
7 Asha Grossberndt SO Hamilton 2.45m 8-00.50
2.30 2.45 2.60
O XO XXX
8 Emily Latulipe FR Utica 2.30m 7-06.50
2.30 2.45
XO XXX
Women Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sarah Yensan JR Oswego 5.05m 16-07.00
4.90m 5.02m 4.82m 4.94m 4.94m 5.05m
2 Samantha Jenks SO Oswego 4.69m 15-04.75
4.27m 4.54m 4.34m 4.40m 4.69m 4.29m
3 Kayla Guerre FR Oswego 4.56m 14-11.50
4.36m 4.31m 4.56m 4.37m 4.42m 4.56m
4 Tekitha Posey SO Utica 4.41m 14-05.75
4.41m FOUL 4.01m 4.23m FOUL 4.39m
5 Emily Steates SR Hamilton 4.34m 14-03.00
FOUL FOUL 4.23m 4.32m 4.34m FOUL
6 Arielle Moheimani SO Delhi 4.28m 14-00.50
3.96m 4.17m 4.20m 4.28m 4.22m 4.23m
7 Aliyah McLean FR Delhi 4.28m 14-00.50
4.28m 4.20m 4.14m 3.78m 3.94m FOUL
8 Anna Browne JR Union (N.Y.) 4.00m 13-01.50
3.74m 3.95m 3.93m 4.00m 3.95m 4.00m
9 Stephany Heiberger FR Union (N.Y.) 3.90m 12-09.50
3.90m 3.75m 3.82m
10 McKenna Palczak SR Union (N.Y.) 3.89m 12-09.25
3.89m 3.78m 3.87m 3.75m 3.60m 3.77m
11 Ashanti Mirville SO Delhi 3.87m 12-08.50
3.76m 3.87m 3.82m
Women Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Bella Dockery SO Oswego 10.35m 33-11.50
FOUL 10.35m FOUL 10.28m FOUL FOUL
2 Awnshae Smith FR Le Moyne 10.04m 32-11.25
FOUL 9.91m 9.97m FOUL FOUL 10.04m
3 Samantha Jenks SO Oswego 9.90m 32-05.75
9.66m 9.90m 9.85m 9.79m 9.70m 9.83m
4 Lindsay Royce FR Hamilton 9.90m 32-05.75
FOUL 9.90m FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Emily Steates SR Hamilton 9.49m 31-01.75
9.49m FOUL 9.20m 9.36m 9.06m 9.21m
6 Anna Gee FR Union (N.Y.) 9.39m 30-09.75
9.39m 9.38m 9.15m 9.28m FOUL 9.19m
7 Anna Browne JR Union (N.Y.) 9.03m 29-07.50
FOUL 9.03m 8.94m 8.92m 8.95m 9.02m
8 Val Pirro SR Le Moyne 8.89m 29-02.00
FOUL FOUL 8.89m FOUL 8.83m FOUL
-- Stephany Heiberger FR Union (N.Y.) FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
-- Gianna Cognetti FR Utica FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Emily Fales SR Utica 10.84m 35-06.75
10.17m 10.25m 10.75m 10.32m 10.84m FOUL
2 Nikki Zizzo SR Utica 10.44m 34-03.00
10.23m 10.44m FOUL 9.86m FOUL FOUL
3 Michelle Rodriguez SR Utica 10.40m 34-01.50
10.40m 9.78m 9.91m 9.68m 10.00m FOUL
4 Tara Meyer SR Oswego 9.94m 32-07.50
9.50m 9.94m 9.54m 9.68m FOUL FOUL
5 Stephanie Feathers SO Utica 9.77m 32-00.75
9.64m 9.50m 9.77m 9.70m 9.72m 9.66m
6 Molly Ferguson SR Utica 9.71m 31-10.25
9.64m FOUL FOUL 9.71m FOUL FOUL
7 Arielle Moheimani SO Delhi 9.16m 30-00.75
8.36m FOUL 9.16m 8.79m FOUL 8.67m
8 Audrey Bartels SR Hamilton 9.08m 29-09.50
9.08m 8.48m 8.73m 8.70m 8.61m 8.84m
9 Lindsay Fluman FR Oswego 8.94m 29-04.00
8.24m 8.94m 8.62m 8.92m FOUL 8.83m
10 Katelyn DiViccaro SO Utica 8.26m 27-01.25
8.09m 8.26m 8.06m
11 Rhyonn Ford FR Hartwick 8.09m 26-06.50
7.79m 7.65m 8.09m
12 Hayley Hill JR Hartwick 8.03m 26-04.25
8.03m 7.55m 7.15m
13 Cora Maxwell JR Utica 7.87m 25-10.00
7.57m 7.26m 7.87m
Women Weight Throw 20 lb.
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sabrina Headrington SO Cobleskill 15.02m 49-03.50
12.57m 13.62m 14.02m 15.02m 14.58m 13.09m
2 Brealle Brown JR Utica 14.43m 47-04.25
11.41m 12.94m 14.24m FOUL 13.86m 14.43m
3 Molly Ferguson SR Utica 14.10m 46-03.25
12.79m 12.74m 12.07m FOUL 13.16m 14.10m
4 Aneesa Lewis JR Utica 13.81m 45-03.75
12.54m FOUL 13.40m FOUL FOUL 13.81m
5 Lindsay Fluman FR Oswego 13.46m 44-02.00
12.29m 11.69m 12.58m 12.66m 13.46m 12.13m
6 Diana Echols JR Delhi 13.45m 44-01.50
13.03m 12.60m 13.45m FOUL FOUL 13.45m
7 Audrey Bartels SR Hamilton 12.61m 41-04.50
FOUL 10.16m FOUL 12.61m 10.79m FOUL
8 Emily Fales SR Utica 12.30m 40-04.25
11.50m FOUL FOUL FOUL 11.93m 12.30m
9 Nikki Zizzo SR Utica 11.20m 36-09.00
FOUL 10.14m FOUL FOUL 11.20m FOUL
10 Stephanie Mandelkow FR Utica 9.33m 30-07.50
8.75m 8.57m 9.33m
11 Rebecca Clifford FR Utica 8.55m 28-00.75
FOUL 6.90m 8.55m
12 Gillian Roberts SR Hamilton 8.14m 26-08.50
7.91m 8.14m FOUL
Men 60 Meter Dash
===================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kevon Boucaud FR Cobleskill 6.96Q 2
2 Ryan Sedwick SR Hamilton 7.29Q 1
3 Owen Sleasman FR Delhi 7.36q 2
4 Jordan Devereaux SO Le Moyne 7.45q 1
5 Jonathon Wood FR Delhi 7.59q 2 7.583
6 Stephan Sauter SO Oswego 7.59q 1 7.588
7 Ulysses Sepulveda SR Utica 7.65q 1
8 Anthony Pauli FR Le Moyne 7.74q 2
9 McKinley Shea FR Union (N.Y.) 7.82q 1
10 Samuel Pomerantz JR Hamilton 7.87 2
11 Charles Ahern FR Union (N.Y.) 7.89 2
12 Nathaniel Benjamin JR Hartwick 7.92 1
13 Michael Jones Delhi 7.96 2
14 Alex Hitchcock SO Cobleskill 8.07 1
Men 60 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kevon Boucaud FR Cobleskill 6.99
2 Owen Sleasman FR Delhi 7.27
3 Ryan Sedwick SR Hamilton 7.35
4 Jordan Devereaux SO Le Moyne 7.42
5 Stephan Sauter SO Oswego 7.43
6 Jonathon Wood FR Delhi 7.62
7 Anthony Pauli FR Le Moyne 7.69 7.682
8 Ulysses Sepulveda SR Utica 7.69 7.684
9 McKinley Shea FR Union (N.Y.) 7.79
Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Kevon Boucaud FR Cobleskill 22.87 5
2 Jordan Devereaux SO Le Moyne 23.64 4
3 Nino Gagliardi JR Cobleskill 23.94 5
4 Ryan Sedwick SR Hamilton 23.98 5 23.973
5 Owen Sleasman FR Delhi 23.98 3 23.977
6 Zach Levine SR Oswego 24.01 5
7 Dante Scott SO Union (N.Y.) 24.38 4
8 Ulysses Sepulveda SR Utica 24.47 3
9 Stephan Sauter SO Oswego 24.49 4
10 Max Cameron SO Oswego 24.59 3
11 Kyle Christian FR Utica 24.70 2
12 Brandon Booker SO Cobleskill 25.15 4
13 Joshua Scholten FR Utica 25.22 1
14 Jonathon Wood FR Delhi 25.45 2
15 Nathaniel Benjamin JR Hartwick 25.69 1
16 Ousmane Diallo FR Oswego 25.87 2
17 Samuel Pomerantz JR Hamilton 25.90 3
18 Sean Waltman FR Hartwick 26.21 1
19 Charles Ahern FR Union (N.Y.) 26.29 1
20 Michael Jones Delhi 26.81 2
Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jacob Schmid FR Le Moyne 51.35 3
2 William Richardson SO Hamilton 52.40 3
3 Mahamadou Jagana SR Le Moyne 52.52 3
4 Phil Brown JR Union (N.Y.) 53.80 2
5 Max Cameron SO Oswego 53.98 1
6 Nino Gagliardi JR Cobleskill 53.99 2
7 Ulysses Sepulveda SR Utica 54.63 2
8 Zach Levine SR Oswego 54.65 3
9 Hugo Frost FR Hamilton 54.76 2
10 Jake Bolster SR Hamilton 54.88 3
11 Shamar Barker FR Delhi 55.12 3
12 Kenneth Barrett FR Le Moyne 55.22 1
13 Joshua Scholten FR Utica 56.45 1
Men 500 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tyler Sutton SR Utica 1:09.37 2
2 Dean Howard JR Utica 1:10.20 2
3 Aaron Kraus SO Hamilton 1:10.51 2
4 Brandon Booker SO Cobleskill 1:11.96 2
5 Kyle Christian FR Utica 1:12.34 1
6 Isaiah Ramirez SO Cobleskill 1:13.69 2
7 Robert Cohen SO Union (N.Y.) 1:15.58 2
8 Logan Sherman JR Utica 1:16.65 1
Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Nick LeClair SR Oswego 1:59.61 2
2 Colin Keally JR Union (N.Y.) 2:03.15 2
3 Nicholas Kattato SR Le Moyne 2:06.09 2
4 Mike Moran SO Delhi 2:07.30 2
5 Doug Bachman SR Oswego 2:08.15 2
6 Steven Hust JR Oswego 2:08.36 1
7 Anthony Cuchel FR Delhi 2:08.59 2
8 Shawn Rousseau JR Oswego 2:09.29 1
9 Patrick Barry FR Union (N.Y.) 2:10.20 1
10 David Samet JR Utica 2:10.94 1
11 Nicholas O'Toole FR Union (N.Y.) 2:11.36 1
12 Kyle Harbour SR Oswego 2:11.40 2
13 Nick Merando FR Cobleskill 2:18.08 1
14 Jonathan Caputo SO Union (N.Y.) 2:20.08 1
15 Frank Martucci FR Delhi 2:24.68 1
-- Colin Horgan SR Hamilton DNF 2
Men 1000 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Nick Ashton SR Utica 2:39.76 2
2 Will Fisher SR Union (N.Y.) 2:40.44 2
3 Mitch Marlow JR Utica 2:41.14 2
4 Ted Oster SO Delhi 2:42.75 2
5 Dillon VanDemortel FR Cobleskill 2:44.28 2
6 Kevin Clifford SR Oswego 2:46.32 2
7 Liam Rodgers SR Utica 2:46.92 1
8 Colin Czerpak SO Union (N.Y.) 2:47.70 2
9 Hunter Reed FR Utica 2:47.76 2
10 Kyle Vancoughnett FR Le Moyne 2:48.99 1
11 Ethan Craig JR Union (N.Y.) 2:52.15 1
12 Kyle Engelhart SO Utica 2:52.21 1
13 Jacob Howe SO Utica 2:53.31 1
14 Omar Nelson FR Hartwick 2:54.51 1
15 Dan Block SR Utica 2:56.35 2
16 Trevor Kline FR Le Moyne 2:57.28 1
17 Conner Pascual SO Le Moyne 3:05.26 1
18 Steven Cohen SR Union (N.Y.) 3:06.83 1
Men 1 Mile Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Chris Davitt JR Le Moyne 4:31.99 2
2 Colin Horgan SR Hamilton 4:36.88 2
3 Dillon VanDemortel FR Cobleskill 4:37.82 2
4 Dan Block SR Utica 4:40.12 2
5 Matthew Barbookles SO Oswego 4:43.69 1
6 Andrew Boyce JR Oswego 4:44.30 2
7 Nicholas O'Toole FR Union (N.Y.) 4:45.44 1
8 Nathan Couse FR Oswego 4:45.80 1
9 Kyle Engelhart SO Utica 4:46.54 1
10 Liam Rodgers SR Utica 4:47.27 2
11 David Samet JR Utica 4:47.56 1
12 Reilly Shew SR Hamilton 4:49.97 2
13 Derrick Kenan FR Delhi 4:51.51 1
14 Omar Nelson FR Hartwick 4:55.99 1
15 Jacob Colangelo JR Hamilton 4:59.85 2
16 Nick Merando FR Cobleskill 5:04.41 2
17 Jonathan Caputo SO Union (N.Y.) 5:08.12 1
18 Steven Cohen SR Union (N.Y.) 5:15.12 2
19 Connor Price JR Le Moyne 5:19.28 1
20 Paul Stannard FR Le Moyne 5:19.38 1
21 Samuel Voak JR Oswego 5:27.90 1
22 Clayton Voges SO Union (N.Y.) 5:30.37 1
Men 3000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nicholas Arnecke SR Delhi 9:00.47
2 Bryce Murdick JR Hamilton 9:03.68
3 Abshir Yerow JR Delhi 9:04.19
4 Kobie Lane SR Delhi 9:14.60
5 Arden Kellner SR Union (N.Y.) 9:22.32
6 David Bates SO Union (N.Y.) 9:32.48
7 Philip Facey FR Union (N.Y.) 9:42.71
8 Benjamin Lupia SR Oswego 9:53.91
9 Eric Perez JR Oswego 10:06.72
10 John Perperian FR Oswego 10:10.15
11 Ben Zinger FR Le Moyne 10:18.49
12 Harrison Helinski SO Hartwick 10:22.77
13 Lucas Reilly JR Delhi 10:27.37
14 Connor Price JR Le Moyne 11:10.66
15 Tyler Kemble FR Delhi 11:35.80
Men 5000 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Timothy Olmsted SR Oswego 15:48.23
2 Peter Ross JR Hamilton 16:11.16
3 Christopher Skeldon JR Hamilton 16:15.26
4 Nicholas Lyon FR Hamilton 16:25.78
5 Max Rohrbacher FR Le Moyne 17:58.16
6 Ethan Pine JR Hartwick 18:10.67
7 Brandon Brusehaber SO Le Moyne 18:19.68
Men 60 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jordan Smith SR Utica 8.83
2 Akim Cadet SR Oswego 8.85
3 Sean Waltman FR Hartwick 10.47
Men 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Union (N.Y.) 1:43.37
1) Pat Glennon JR 2) Phil Brown JR
3) Colin Keally JR 4) Dante Scott SO
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Le Moyne 3:34.71 2
1) Kenneth Barrett FR 2) Jacob Schmid FR
3) Kyle Vancoughnett FR 4) Nicholas Kattato SR
2 Cobleskill 3:36.74 2
1) Brandon Booker SO 2) Tyler Brado SO
3) Nino Gagliardi JR 4) Kevon Boucaud FR
3 Delhi 3:41.88 2
1) Anthony Cuchel FR 2) Derrick Kenan FR
3) Ted Oster SO 4) Mike Moran SO
4 Union (N.Y.) 'B' 3:44.03 1
1) Robert Cohen SO 2) Colin Keally JR
3) Will Fisher SR 4) Patrick Barry FR
5 Le Moyne 'B' 3:46.87 1
1) Griffin Klein SR 2) Mahamadou Jagana SR
3) Paul Stannard FR 4) Chris Davitt JR
6 Union (N.Y.) 'C' 3:49.78 1
1) Nicholas O'Toole FR 2) Dante Scott SO
3) Ethan Craig JR 4) Colin Czerpak SO
7 Utica 3:59.06 2
1) Nick Ashton SR 2) Mitch Marlow JR
3) Hunter Reed FR 4) Dan Block SR
8 Le Moyne 'C' 4:18.51 1
1) Trevor Kline FR 2) Conner Pascual SO
3) Brandon Brusehaber SO 4) Connor Price JR
Men High Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Christian Englund SO Utica 1.88m 6-02.00
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.91
O O O XO O XXX
2 Marquis Simpson FR Utica 1.83m 6-00.00
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88
P O O O XXX
3 William Bilow FR Le Moyne 1.78m 5-10.00
1.68 1.73 1.78 1.83
O O O XXX
4 Hashim Gambari FR Delhi 1.78m 5-10.00
1.68 1.73 1.78 1.83
P XO O XXX
Men Pole Vault
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Matthew Scavetta SR Delhi 4.20m 13-09.25
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35
P P P P XO O O XXX
2 Chase Pecoraro JR Utica 4.05m 13-03.50
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
P P P O O O XXX
3 zachary Haskin SR Cobleskill 3.90m 12-09.50
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P P O O XXX
4 Kyle Swiecki SR Utica 3.90m 12-09.50
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90 4.05
P P XO O XO XXX
5 Jason Bingay SR Utica 3.75m 12-03.50
3.30 3.45 3.60 3.75 3.90
P XXO O XO XXX
6 Nathan Jennings FR Oswego 3.30m 10-10.00
3.30 3.45
XO XXX
-- Matthew Bertollo JR Utica NH
3.30
XXX
Men Long Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kevon Boucaud FR Cobleskill 6.98m 22-11.00
6.97m 6.94m 6.98m 6.69m 6.84m FOUL
2 Akim Cadet SR Oswego 5.94m 19-06.00
5.76m 5.84m 5.88m 5.94m 5.67m 5.85m
3 Pat Glennon JR Union (N.Y.) 5.68m 18-07.75
5.68m 5.66m FOUL 5.55m FOUL 5.49m
Men Triple Jump
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Pat Glennon JR Union (N.Y.) 12.33m 40-05.50
11.41m FOUL 12.14m 12.33m FOUL FOUL
2 Akim Cadet SR Oswego 12.30m 40-04.25
12.16m 12.30m 12.07m 11.94m 11.73m 11.87m
3 William Bilow FR Le Moyne 11.77m 38-07.50
11.50m FOUL 11.77m 11.59m FOUL 11.71m
Men Shot Put
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Keanu Heedram JR Utica 15.78m 51-09.25
FOUL 15.78m 12.45m FOUL 14.28m FOUL
2 Zack Leader SO Utica 13.58m 44-06.75
13.58m FOUL 13.36m FOUL FOUL FOUL
3 Tony Campedelli JR Union (N.Y.) 12.78m 41-11.25
11.79m 11.80m 11.64m 11.33m 12.09m 12.78m
4 Andrew Mucica JR Utica 12.36m 40-06.75
12.18m 11.75m 12.21m 12.04m 12.36m FOUL
5 Chris Yarush FR Cobleskill 12.19m 40-00.00
12.18m 11.75m 12.19m 12.11m FOUL 11.77m
6 Jordan Smith SR Utica 12.00m 39-04.50
12.00m FOUL 11.63m FOUL 11.54m FOUL
7 Ty Kunzman JR Hamilton 11.98m 39-03.75
11.59m FOUL FOUL FOUL FOUL 11.98m
8 Christian Englund SO Utica 11.00m 36-01.25
10.10m 9.90m 10.50m 11.00m 10.94m 10.34m
9 Dan Alfeo SR Utica 10.76m 35-03.75
FOUL FOUL 9.54m FOUL FOUL 10.76m
10 Alec Traktovenko FR Union (N.Y.) 7.67m 25-02.00
7.17m 7.32m 7.67m
Men Weight Throw 35 lb.
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ty Kunzman JR Hamilton 16.02m 52-06.75
15.05m 15.86m FOUL 16.02m FOUL FOUL
2 Zack Leader SO Utica 14.71m 48-03.25
14.03m 12.88m 14.71m 13.68m FOUL 14.51m
3 Keanu Heedram JR Utica 14.50m 47-07.00
FOUL 14.02m 13.76m 13.55m FOUL 14.50m
4 DeAndre Fyffe FR Utica 14.14m 46-04.75
FOUL 12.89m 14.14m FOUL 13.01m 13.64m
5 Andrew Mucica JR Utica 13.73m 45-00.50
FOUL 13.73m FOUL 13.28m 13.53m FOUL
6 Chris Yarush FR Cobleskill 12.06m 39-07.00
11.90m FOUL 12.06m FOUL 10.85m 10.51m
7 Enmanuel Mateo JR Utica 12.01m 39-05.00
11.37m 11.20m FOUL FOUL 12.01m 11.95m
8 Edward Yeboah SR Utica 11.27m 36-11.75
11.27m FOUL 10.78m 11.00m 10.68m FOUL
9 Thomas Labayewski SO Utica 10.96m 35-11.50
10.78m 10.96m 10.96m FOUL 10.42m 10.85m
10 Tyler Smith FR Utica 8.40m 27-06.75
8.40m 8.17m 7.21m
Like·Comment·Share·E-mail·6547 views
History for Hamilton Indoor Invitational
Show 2 more
|